İşiniz İçin Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

İşiniz İçin Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

  • Anasayfa
  • Blog
  • İşiniz İçin Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

İşiniz İçin Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

Sosyal medya pazarlaması çevrimiçi sunumdan daha fazlasıdır. İş pazarlamanız için sosyal medyayı kullanmak, daha fazla müşteriye ulaşmanın oldukça güvenilir bir yoludur. Etkileşimli bir dijital pazarlama, baskı, radyo ve TV reklamlarının yerini almıştır. Reklam, 100 yıl önce, 1898 yılında, Amerikan reklam ve satış öncüsü E. St. Elmo tarafından geliştirildi. Dijital medya pazarlamacılığı, müşterilere çevrimiçi olarak ulaşma ve işletmelere olağanüstü başarı sağlama fırsatı sunar.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama iletişimi ve markalaşma hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olan özel bir dijital (internet) pazarlama şeklidir. Sosyal medya, ziyaretçileri video, fotoğraf, yayın vb. gibi etkileşimli içeriğe yönlendirir.

Daha iyi bir sosyal medya pazarlaması için bazı ipuçları:

1. Araştırmanızı yapın

Hiçbir işletme aynı değildir; sosyal medya pazarlaması ve kampanyaların oluşturulmasına başlamadan önce bazı planlarınızı daha iyi yapın. Bir anahtar kelime araştırması, iş gereksinimlerinize en uygun kitleyi elde etmenin yanı sıra değerli içerikler oluşturmak için fikir vermeniz açısından faydalıdır.

2. Ağınızı güçlendirin

Sosyal medya, izleyicilere ulaşmak gibi, bağlantılar ve ağ iletişimi ile ilgilidir. Benzer işletmelere bağlanmayı deneyin, önceki müşterilerinizle bağlantı kurun, iş ortakları (LinkedIn), farklı bir gruba katılarak ağınızı artırın. Gönderilerinizin ilgi çekici olduğundan emin olun, böylece ziyaretçiler daha sık yanıt verir.

3. Dinleyicilerinizi dikkate alın

Sosyal kitle tespiti, potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kitlenizin sahip olduğu konuşmaları, ihtiyaçlarını, endişelerini, sorunlarını veya hedeflerini tanımlamanıza olanak tanır. Onların endişelerine bir çözüm sunarak daha iyi bir destek sağlayabilirsiniz. Çevrimiçi sohbetler, Twitter sohbeti, Buffer sohbeti vb. gibi sohbetlere katılmayı düşünün. Ayrıca, potansiyel müşterilerin aradığı anahtar kelimeleri tanımlamanıza olanak tanıyan bir araç olan Google Trends’i de kullanmalısınız. Bütün mesele, satış odaklı değil, empatik bir şekilde yardımcı olmaktır. Potansiyel müşterileriniz için ürünlerinize veya hizmetinize değil, onların ihtiyaçlarına odaklanın.

4. Yorum isteyin

Çevrimiçi incelemeler, işletmenizin itibarını ve potansiyel müşteriler üzerinde bir etki yaratma olasılığını sunar. Önceki müşterilerin referanslarını sormaktan çekinmeyin. Mükemmel bir ürün veya hizmet sunduğunuz sürece size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Yorum bırakmayı kolaylaştırın, hiç kimse bilinmeyen linkler ile zaman harcamak istemez. Neyse ki, sosyal medya platformlarını kullanarak bir inceleme bırakmak oldukça kolaydır. Her zaman müşterinin övgülerine cevap verin, kısa ve kibar olun.

5. Mesajlarınızın öne çıkmasını sağlayın

Sosyal medya pazarlamasının en önemli unsuru, ziyaretçilere kolayca ulaşabilecek ilginç yazılar yayınlamaktır. Her zaman yeni bir içerik yayınlayarak yayınlarınızı öne çıkarın. Infographics, videolar, motivasyon fotoğrafları vb.

6. Reklamlara Yatırım Yapın

Sosyal medya kanalları, TV, radyo, gazeteler gibi eski yolların yerini alan harika bir reklam çözümü sunuyor. Sosyal medya pazarlaması, markaların müşterileriyle etkileşimde bulunma biçimlerini değiştirdi, bu nedenle küçük bir işletme çalıştırıyorsanız, bir çevrimiçi reklamcılık araçları düşünmelisiniz. Facebook Reklamları, Twitter, Google, Linkedin, Instagram veya Pinterest ile bir kampanya oluşturarak işletmenizi tanıtın ve markanızın büyümesini izleyin. Doğru kitleyi hedefleyin, istenen erişim ve hedefleme seçeneklerini ayarlayın.

7. Analitik ile ölçün

Analitik araçlar, tüm sosyal medya platformları için mevcut olup, ziyaretçilerin ilgisini takip etmenize olanak tanır. Bu da anahtar kelime araştırmasına fayda sağlayabilir.

Sosyal medya pazarlama olanakları, markanıza çeşitli şekillerde fayda sağladığı için muazzamdır. Doğru platformları seçerek, hedeflerinizi tanımlayarak ve yaklaşımınızı planlayarak, sosyal medya pazarlamanızın işletmenizi desteklemesini sağlayabilirsiniz. Grafik tasarım şirketimiz Wiki Software hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinerek şirketinizin markalaştırılması ve pazarlanması hakkında daha fazla bilgi edinin.