AR-GE

AR-GE

Kiwi: İşaret Dili Tercüman Yazılımı

İşitme engelli bireylerin, işaret dili bilmeyen bireylerle iletişimini sağlayan projemiz KOSGEB tarafından da desteklenmektedir. Bilindiği üzere işitme engelli bireyler işaret dili bilen biri olmadığı durumlarda ciddi iletişim sorunları yaşamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan verilere göre; Türkiye'de 3 milyona yakın işitme engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın iletişim ihtiyacını gidermek adına geliştirilmekte olan projemiz; her türlü kamu kurumu ve özel kuruluşlarda (Devlet kurumları, Emniyet amirlikleri, Hastaneler, Bankalar vb.) iletişim sorununun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Projenin İşleyişi;

Yapay zeka ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak hazırlanan sistemimiz, oluşturulmuş ve oluşturulması devam eden Türkçe işaret dili veri seti ile beslenmektedir. Türkçe işaret dilindeki kelimeleri öğrenen sistemimiz sonrasında bir tercüman gibi hareketleri kelimelere dönüştürerek çevirme yapabilmektedir. Daha sonra kelimeleri birleştirip anlamlı cümlelere dönüştüren NLP(doğal dil işleme) sistemi devreye girmekte ve kelimeleri anlamlı cümlelere dönüştürmektedir. Sistemimiz son olarak oluşturulan cümleleri yazı ve ses olarak çıktı vermektedir.

Her platformda çalışma imkanı olan Kiwi sayesinde işitme engelli vatandaşlarımızın iletişim sorununun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır."Engelsiz Bir Gün İçin Sevgi Ve İyilikle"

 

Proje Tanıtım Filmi

Basında Wiki

AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE
AR-GE