Sosyal Medya Stratejisi Seo İçin Önemlidir

Sosyal Medya Stratejisi Seo İçin Önemlidir

  • Anasayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya Stratejisi Seo İçin Önemlidir

Sosyal Medya Stratejisi Seo İçin Önemlidir

Küçük bir işletmeyi yönetirken, içeriğinizi paylaşarak ve ağınızı genişleterek markanızı oluşturmak çok önemlidir. Sosyal medya stratejisi çevrimiçi başarınız için önemlidir, bu nedenle bir Twitter hesabına sahip değilsiniz, Facebook veya Google+ sayfası sizi oyundan çıkarır.

Bazı işletme sahipleri genellikle web sitelerinin optimizasyonunun arama motorlarının üst kısmına nasıl ulaşacağını düşünmek için yalnızca sonuçlara odaklanır. Ancak zamanla arama motoru optimizasyonu her zamankinden daha karmaşık hale geldi. Site dışı bağlantılar da aynı derecede önemli hale gelmiştir. Google, Bing veya Yahoo’daki yüksek sıralamalar, sosyal medya katılımını da içeren akıllı strateji ve profesyonel yaklaşımla yapılır.

Sosyal medya stratejisi SEO’yu nasıl etkiler?

1. Eski reklamcılık yöntemlerinden daha iyisini bulun

Gelişmekte olan teknoloji ile, sosyal medya çevrimiçi bir mesajı daha hızlı yaymanıza yardımcı olacak kullanışlı bir araç haline gelmiştir. Sosyal medya stratejisi, web sitenizi ve markanızı çevrimiçi sunarak potansiyel müşterileri hedeflemenize olanak tanır. Bu süreçte sadece web siteniz önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda markanızın takipçilerle etkileşimde bulunması gerekir. Sosyal medya ağınızı oluştururken, web siteniz hem işiniz hem de popülerliğiniz artacaktır. En değerli olanı, müşterilerin (takipçilerin) içeriği başkalarıyla paylaşma becerisine sahip olmasıdır. Diğerleri ağınızda değil, ancak bunun bir parçası olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

2. Sosyal medya, yeni bir bağlantı kurma şekli olarak paylaşıyor

Bağlantı kurma, web sitesinin popülerliğini belirlemek için her zaman önemli bir yol olmuştur. Daha fazla bağlantı, daha popüler olan web sitesiydi. Ancak birçok SEO şirketi daha yüksek sıralamalar elde etmek için manipülatif bağlantı oluşturma stratejileri keşfetmişti. Google, onlarla başa çıkmanın yolunu buldu, bu da çok başarılı oldu. Ancak, yıllar boyunca Google, otoriteyi ölçmek için farklı yollar buldu ve bunlardan biri de sosyal medya.

Sosyal medya içeriğinizin bağlantıları, düşünebileceğiniz daha geniş bilgi sağlar. Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+, YouTube veya diğer sosyal ağlarınız web sitenizin sıralamasında yakın bir ilişki içerisindedir. Sosyal medya görünümüne göre, Google ve diğer arama motorları web sitenizin güvenilir olduğunu anlar. Ayrıca, arama motorları web sitenizi sıralamak için anahtar kelimeleri gerçekleştirir.

3. Sosyal medya stratejisi, alakalı anahtar kelimeleri artırır

İlgili anahtar kelimeleri sosyal medyada kullanırken, arama motorları her bir hesabın yanı sıra içeriği de sıralar. Bu, çeşitli kaynaklar boyunca işinizi fark etme olasılığını artırıyor. Örneğin, belirli bir hizmeti ararken, arama motorlarındaki en üstteki sonuçlar web sitelerinin yanında sosyal profilleridir.

Bu nedenle, sosyal medya hesaplarınızı güncellemeniz ve bunları işletmenizle ilgili bilgilerle doldurmanız önemlidir. Ayrıca, SEO iyileştirme için, her zaman iş türünüzle alakalı anahtar kelimeleri kullanın. Bunları sosyal medya yayınlarına dahil etmek, daha fazla izleyici çekecek ve kitleyi potansiyel müşterilere dönüştürecektir.

4. Web sitenizin ne kadar hızlı endekslendiğini dikkate alın

Yukarıda belirttiğimiz gibi, sosyal medya stratejisi, web sitenizin güvenilirliğini, arama motorlarına içerik kalitesi ve bilgi değeri göstergesi sağlayarak artırır. Web sitesi içeriğiniz sık sık paylaşıyorsa, endeksleme sürecini hızlandırmak için daha iyi şanslar elde edersiniz.

Sosyal medya, bilgileri web boyunca yaymanıza ve kısa sürede paylaşılan bağlantıların miktarını etkilemenize yardımcı olur. Hız, farklı faktörlere bağlıdır. İlk olarak, içeriği paylaşmanın zaman çerçevesi, içeriğinizi paylaşan kullanıcıların web / sosyal medya etkisi ve içeriğinizi kaç kişinin paylaştığı gibi.

5. Yerel arama avantajı

Küçük bir işletmeyseniz, yerel arama zorunludur. Mobil kullanımın gittikçe artmasıyla, yerel arama, tabletlerinde veya akıllı telefonlarında gezinen kullanıcılar için daha erişilebilir hale geldi.

İşletmenizin Yelp, Foursquare gibi farklı sosyal medya ağlarında göründüğünden emin olun. Ayrıca, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları için de güncellemeler yapmalısınız. Google arama motoru, başkalarıyla içerik paylaşmanıza olanak veren dinamik bir sosyal ağ olarak oluşturulan Google+ yerel sayfasına bağlanır. Bu, bir etkileşim oluşturmanıza ve markanızı tanıtmanıza yardımcı olur.