Cross Platform Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Cross Platform Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

  • Anasayfa
  • Blog
  • Cross Platform Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Cross Platform Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Son yıllarda mobil uygulama geliştirme, küresel ekonomide önemli bir yer edinmiştir ve bir kuruluşun stratejilerinde hayati bir rol oynamaktadır. Mobil uygulama geliştirmenin popülaritesindeki hamle, dünya genelindeki akıllı telefon kullanıcılarının sayısındaki artışa bağlanabilir. Bu artış, hibrit uygulama geliştirme, native uygulama geliştirme, Android ya da iOS gibi ikilemlerin çözülmesine ve çok daha çeşitli konseptlere ilham verdi.

 

Platformlar arası uygulama geliştirme, tek kod tabanlı olmalarına rağmen, birden fazla mobil işletim sistemiyle uyumlu mobil uygulamaların geliştirilmesi demektir. Yani, çok çeşitli akıllı telefon kullanıcılarına hitap etmenizi ve böylece pazarı genişletmenizi sağlar. Eğer mobil uygulama geliştirmeye başlamak istiyorsanız, işte bilmeniz gereken her şey burada.

 

Platformlar Arası Uygulama Geliştirmeyi Neden Tercih Etmelisiniz?

 

Platformlar arası uygulamalar işletmelere umut vaat eden bazı avantajlar sunmaktadır:

Yeniden Kullanılabilirlik: Çapraz platform uygulamaları, kodların yeniden kullanılabilme fırsatını artırarak kodlama süresini önemli ölçüde azaltır. Kod yalnızca tek seferlik veya tek bir platform için yazılmalıdır ve (gerekirse) birden fazla platform için kullanılabilmelidir. Bu sadece süreyi azaltmakla kalmaz aynı zamanda müşterilerin maliyetten tasarruf etmelerini sağlar.

Hızlandırılmış Geliştirme Süreci: Platformlar arası uygulama geliştirme frameworkleri, geliştirme sürecini hızlandıran birleştirilmiş kod tabanını kullanır. Bu da işletmelerin uygulamaları daha kısa sürede serbest bırakmalarına yardımcı olmaktadır.

Uygun Maliyetli: Birden fazla platform için tek kod tabanından yararlanma, bu süreci geliştirme maliyetini düşürürken toplam geliştirme maliyetini azaltır. İşletmeler, her sistem / platform için araçlar, kaynaklar ve teknolojiler üzerine büyük yatırımlar olmadan geliştirilen bir uygulama elde edebilirler. Ayrıca, her platform için mobil uygulamayı geliştirmek için özel bir ekip kiralamanıza gerek yoktur.

Daha Kolay Yayılım: Platformlar arası uygulama geliştirme frameworklerinin çoğu, geliştiricilere, diğer araçlarla bütünleştirebilecekleri özel modüller ve uzantılar sunar. Bu, uygulamanın işlevselliğini ve UI / UX'ini geliştirmelerine yardımcı olur. Ek olarak, frameworkler, uygulama güncellemelerini cihazlar ve platformlar arasında yürütmenin yanı sıra, kodun korunmasını ve uygulanmasını kolaylaştırır.

Düzenlilik: Kullanıcı deneyimi, bir yazılımın veya uygulamanın popülaritesini belirleyen önemli yönlerden biridir. Platformlar arası uygulama geliştirme ile, çoklu platformlar için tek bir kod tabanı kullanabilir ve böylece uygulamaların bunlar arasında tutarlılık ve düzenlilik sunmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Erişim: Cross platform uygulamaları, daha geniş bir yelpazede mevcut platform ve cihazların kapsamına girmenizi sağlar. Bu, kullandıkları cihazdan bağımsız olarak daha büyük pazar potansiyelini ele alma ve izleyicilere hitap etme yeteneğinizi artırır.


Platformlar Arası Uygulama Geliştirmede Kullanılan Diller

 

Platformlar arası uygulama geliştirmede, çeşitli platformlar için yalnızca tek bir kod tabanı kullanmasına rağmen, izlenebilecekleri birçok dil vardır. Platformlar arası uygulama geliştirmeyi destekleyen diller şunlardır:

Java: Java, Android Uygulama Geliştirme için temel dildir. Bu dil, daha az uygulama bağımlılığı sağlamak için özel olarak hazırlanmıştır ve eş zamanlı, sınıf tabanlı ve nesne yönelimli dil olarak sayılır.

C ++: C ++, platformlar arası uygulama geliştirmeye en uygun kılan zorunlu, nesne yönelimli ve genel programlama özelliklerini vurgulayan dildir. Java ile karşılaştırıldığında daha az gelişmiş ve genel amaçlı bir programlama dilidir.

JavaScript ve HTML5: HTML5 açıkça, masaüstleriyle uyumlu mobil uygulamalar için tasarlanmıştır. Öte yandan, JavaScript, HTML5 için kullanılan üst düzey bir yorumlanmış programlama dilidir. Her iki dil de platformlar arası uygulama geliştirme için harika bir seçenek olarak hizmet ediyor.

C #: Zorunlu, bildirimsel, işlevsel, jenerik, nesne yönelimli ve bileşen yönelimli programlama dili, Objective C’ye eşdeğer olan çoklu paradigma programlama dili olarak bilinir. C#, en çok kullanılan programlama dillerinden biridir.

Ruby: Ruby, platformlar arası mobil uygulamalarınıza yansıtıcı, nesne yönelimli, genel amaçlı ve yorumlanmış özellikler öğesi ekleyen bir programlama dilidir.

 

Platformlar Arası Uygulama Geliştirmede Kullanılan Araçlar

 

Platformlar arası uygulama geliştirme için büyük ölçüde kullanılan araçlardan bazıları şunlardır:

 

1.Apache Cordova

Apache Cordova, platformlar arasında tekrar kullanılabilir kodlar, çevrimdışı senaryolar için destek, native cihaz API'lerine erişim ve çok daha fazlası gibi özellikler sunan popüler platformlar arası uygulama geliştirme çerçevelerinden biridir. Komut satırı Node.JS 'de çalışırken, uygulama geliştirme için JavaScript, CSS ve HTML 5 kullanır.

2.Xamarin

Teknoloji devi Microsoft'un sahip olduğu Xamarin, platformlar arası uygulama geliştirme için popüler frameworklerden biridir. Standart, native kullanıcı ara yüzü denetimlerini içeren mobil uygulamaları etkinleştirir. Xamarin ile, ARKit ve Android çoklu pencere modu dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) temel platform ve cihaz tarafından sunulan geniş bir işlev yelpazesine erişebilirsiniz. Ayrıca, iOS için dinamik tasarımlar oluşturma gibi platformlar arası işlemleri parçalama özelliğine de sahiptir.

3.Unity

Platformlar arası uygulama geliştiricileri, kariyerlerinin her aşamasında, geniş bir işlev yelpazesi sayesinde Unity'yi kullanabilir. Öncelikle kodlama için C# kullanır ve 2D, 3D ve AAA oyunlar geliştirilebilen bir cross platform oyun motorudur. Unity 3D, geliştiricilere, ücretsiz eklentiler, ayrıntılı belgeler açısından geniş bir avantaj yelpazesi sunar.

4.NativeScript

NativeScript, Angular Vue.js, TypeScript veya JavaScript kullanarak yerel mobil uygulama geliştirme için açık kaynaklı bir frameworktür. Native kullanıcı arabirimlerini ve kitaplıklarını kullanarak verimli iOS ve Android uygulamalarının geliştirilmesini sağlar. Bu frameworkün en çarpıcı özelliklerinden biri, geliştiricilerin işleyişi için internet gerektirmeyen JavaScript kütüphanelerinin çoğunu kullanmalarına izin vermesidir.

5.Sencha

Sencha özellikle mobil web için üretilmiştir ve bir kullanıcı ara yüzü JavaScript kütüphanesidir. Sencha kullanılarak geliştirilen uygulamalar, desteklenen cihazlarda yerel görünüm ve his sunar. Android, iOS, Windows, Tizen ve BlackBerry'de sorunsuz çalışan HTML5 tabanlı mobil uygulamaların hızlı ve kolay mobil uygulama geliştirme hedeflenmiştir.

Sencha’nın ürün araçları arasında EXT JS, EXTReact, GXT ve Sencha Testi bulunur. EXT JS, bunlar arasında en popüler olanlardan biridir. Güçlü bir UI kütüphanesi sunan eksiksiz bir JavaScript frameworküdür. Sencha, kurumsal web ve mobil uygulamaların korunmasına yardımcı olurken daha hızlı bir proje teslimine yardımcı olur.

6.Appcelerator

Appcelerator, native bir uygulama geliştirmeyi tek bir JavaScript kod temeli üzerinden sağlayan açık kaynaklı bir frameworktür. Hassas ve özel verileri işleyen şirketler için isteğe bağlı özel bir bulut seçeneği sunar.

7.Kony App Platform

Kony, sorunsuz platformlar arası uygulaması geliştirmeyi sağlayan düşük kodlu bir geliştirme platformudur. Geliştirme ve tasarım zamanını hızlandıran araçlar sunar. Tasarımcılar ve geliştiriciler, yerel işletim sisteminin tamamını, mevcut açık kaynaklı ve üçüncü taraf frameworkleri uygulamalarına kolayca entegre edebilir. Geliştiriciler, mobil uygulamalara hızdan ödün vermeden mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için önceden oluşturulmuş çok sayıda şablon arasından seçim yapabilirler.

8.RhoMobile Suite

Üstün veri merkezli ve yerel mobil tüketici uygulamaları sunan RhoMobile, bir başka açık kaynaklı frameworktür. Donanım uygulaması olmadan test etmeyi kolaylaştırarak geliştirme ve test sürecini hızlandırır. RhoMobile, otomatik veri şifreleme sağlama kabiliyeti sayesinde diğer frameworkleri gölgede bıraktı.

 

Platformlar Arası Uygulama Geliştirme için Editörler ve IDE'ler

Bazı özellikler sağlayarak platformlar arası uygulama geliştirme sürecinizi oldukça destekleyen editörlerin ve IDE'lerin bazıları:

 

1.IntelliJ

IntelliJ açık kaynaklı bir platformdur. Üzerinden yazılan kod, JetBrains'e telif ücreti ödemeden ticari kaynakların yanı sıra açık kaynak geliştirme özgürlüğü verdiğini ifade eden Apache 2.0 lisansı kapsamındadır.

2.Visual Studio

Mircosoft’un Visual Studio’su, geliştiricilerin iyi yönetilen native kodlar yazmasına yardımcı olan tümleşik bir geliştirme ortamıdır. Windows API, Windows Forms, Windows Presentation Foundation gibi platformları kullanarak web sitelerinin, web uygulamalarının, web servislerinin, mobil uygulamaların ve bilgisayar programlarının sorunsuz geliştirilmesini kolaylaştırır.

3.Cocos2D

Cocos, oyun geliştirme araçlarının birleşik bir paketidir. Oyunlar, uygulamalar ve diğer platformlar arası GUI tabanlı etkileşimli programlar sağlayarak geliştiricilere kapsamlı bir yönetim sağlar. Araç, iOS uygulamalarını geliştirmek için daha popüler kullanılır. Cocos2D, C ++, JavaScript, Swift ve Objective-C'yi kapsayan bir frameworktür.

4.Qt

Qt, tümü tek bir kod temeli kullanarak akışkan, yüksek performanslı ve sezgisel kullanıcı ara yüzü, uygulamalar ve gömülü aygıtları teşvik etmek için bilinir. Platformlar arası kütüphaneler, API'ler ve pazara daha kısa sürede ulaşma araçları dahil olmak üzere oldukça verimli C ++ frameworkü sunar. Verimli UI tasarımı için hazır kontroller ve kullanıma hazır fonksiyonelliğe sahip tasarım araçlarıyla birlikte kullanımı kolay ve esnek bir IDE'ye sahiptir. Qt, düşük maliyetli yazılım geliştirmeyi destekleyen açık, genişletilebilir ve modüler C ++ frameworküdür.

 

5.MobinCube

MobinCube, kodlama süresini önemli ölçüde azaltan frameworktür. Basit sürükle ve bırak işlevini kullanarak kolay uygulama tasarımını kolaylaştıran sezgisel bir görsel ara yüze sahiptir. MobinCube, işletmelerden eğitime, eğlenceden oyunlara ve evden sağlığa kadar çeşitli endüstri alanlarında uygulamalar geliştirmek için mükemmel bir seçenek sunuyor.

6.AppsMoment

MobinCube’e benzer şekilde, AppsMoment ayrıca belirli bir programlama diline girmenizi gerektirmeyen bir platformdur. Bu platform iPhone, iPad, Android ve Kindle uygulamalarının geliştirilmesi için popüler. Geliştiricilerin, uygulamaları ücretsiz olarak geliştirmelerine, özelleştirmelerine ve yayınlamalarına olanak tanır. Ayrıca, kusursuz platformlar arası uygulama geliştirmeye yönelik kaynak, araç, bilgi ve rehberlik sağlayan 60'tan fazla özel özellik ve 50 şablon sunar.

7.Ruby Motion

RubyMotion, Ruby'de iOS, Android ve OS X için platformlar arası uygulamalar geliştirmenize izin veren özel bir frameworktür. Native mobil uygulamalar için açıkça oluşturulan Ruby dilinin istatistiksel olarak derlenmiş bir sürümüne sahiptir. Geliştirme iş akışını tercih ettiğiniz şekilde kişiselleştirmenize izin veren komut satırı tabanlı genişletilebilir araç zincirine sahiptir.

8.Ionic

Ionic, platformlar arası uygulamalar oluşturmayı, test etmeyi, dağıtmayı ve izlemeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. İlerici web uygulamaları ve native mobil uygulamaları tek bir kod temeli ile sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir çerçevedir. Ionic ile, Bluetooth, HealthKit, Parmak İzi Kimlik Doğrulama ve Cordova / PhoneGap eklentileri ve TypeScript uzantıları dahil olmak üzere 120'den fazla yerel cihaz özelliğini kullanmanızı sağlar.

9.DropSource

DropSource, işletmelerin yerel kurumsal düzeyde uygulamalar geliştirmek için kurumsal verilerini kullanmalarını sağlayan düşük kodlu bir mobil uygulama geliştirme platformudur. Geliştiricilerin mobil uygulamaları hızlı bir şekilde ve kaliteyi düşürmeden geliştirmelerini, uygulamalarını ve sürdürmelerini kolaylaştıran güçlü bir sürükle ve bırak kullanıcı ara yüzü sunar.

10.Yapp

Yapp, geliştirmelerin yanı sıra uygulamalarınızın birden fazla özelliğini yönetmenize olanak tanıyan kapsamlı bir uygulama kurucusudur. Kullanıcılarına iOS ve Android dahil olmak üzere platformlarda sorunsuzca çalışan mobil uygulamaların kolayca oluşturulmasını, düzenlenmesini ve anında yayınlanmasını sağlayan bir kendin yap platformu ile sunmayı öneriyor.

11.Corona

Corona, daha hızlı uygulama geliştirmeyi sağlayan çapraz platformlu bir frameworktür. Corona kullanılarak geliştirilen uygulamalar masaüstü ve mobil cihazlarda kusursuz çalışır. Yani, geliştirildikten sonra uygulamalarınızı Apple iPhone ve iPad, Android telefonlar ve tabletler, Amazon Fire, Mac Masaüstü, Windows Masaüstü ve hatta Apple TV, Fire TV ve Android gibi bağlı TV'ler de dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlarda yayınlayabilirsiniz. Öncelikle, kapsamlı belgelerle kuvvetle desteklenen, sağlam ve öğrenmesi kolay bir script dili olan Lua'yı kullanır. Bunun yanı sıra, Corona ayrıca gerçek zamanlı simülasyon, canlı test, garantili hız ve performans ve çok çeşitli eklentiler gibi çarpıcı özelliklerden bazılarını sunar.

12.Xojo

Xojo, macOS, Windows, Linux, web, iOS ve Raspberry Pi'ye dağıtılacak uygulamaları kodlamak için mükemmel olan hızlı çapraz platform uygulama geliştirme platformudur. Grafikler, veri tabanı sunucuları ve internet protokolleri için geniş bir yelpazede modern destek sunar. Sürükle ve bırak UI kullanarak, geliştiricilerin uygulamalarını yerel bir kullanıcı ara yüzü ile zenginleştirmelerini sağlar.